İnsan ruhunun bir parçası hayvan sevgisini tadana kadar uyanmaz. AnatoIe France

Adres

Adnan Saygun Cad. Kelaynak Sk.  Özlem Apt. No: 28/3 Ulus / İstanbul

0212 268 10 74

Lütfen Randevu Alınız.

S.S.S

Kedi / Köpeğimi Ne Zaman Aşılatmalıyım.?

Doğumdan hemen sonra annelerinden  süt emmeye başlayan  kedi ve köpekler kolostrum vasıtasıyla 45. güne kadar hastalıklara karşı bağışıktırlar.45. günden itibaren bağışıklık hızla düşer ve hastalıklara açık hale gelirler.Biz Medipet Veteriner Kliniği olarak aşı programına veteriner kontrolünden geçirilip ,varsa iç ve dış parazitlerden arındırıldıktan sonra 45- 50 günlük yaştan itibaren  başlamayı uygun görüyoruz.

Kedimi Aşılatmadan  Önce  Dikkat Etmem Gereken Hususlar Neler?

Özelikle petshop tan alınan  yada annesi babasının aşılı olup olmadığı binmeyen kedi yavrularına sağlıklı gözükseler dahi hemen aşı yaptırmamanızı önermekteyiz.Tüm hastalıkların değişen sürelerde prepatent devresi( kuluçka süresi) vardır.Bu sürede yapılacak erken aşılama yarar yerine hastalık etkenlerini daha da tehlikeli hale getirerek hastalığın daha şiddetli seyretmesini sağlar.Dolayısıyla yeni kedi sahibi olan kişilerin öncelikle bir veterinere giderek kapsamlı bir fiziksel muayene yaptırmasını öneriyoruz.Bu muayene de hastalık semptomları varsa bunlar tedavi edilmeli ayrıca dışkı tahlili yaptırılarak iç parazitler hakkında bilgi sahibi olunmalı ve iç parazitler yok edilmeli ,deride pire / kene varsa bunlara yönelik tedavi uygulanmalıdır. Profesyonel bir mama ile beslenmesi  teşvik edilerek bakım beslenme şartları iyileştirilmelidir. Daha sonra da yaklaşık 1 hafta -10 gün her hangi bir hastalık semptomu olup olmadığını gözlemlenmelidir. Bu uygulamalarla kedinizin iç ve dış parazitlerden temizlenmiş bakım besleme şartları düzenlenmiş olup yapılacak aşıdan maksimum seviyede yarar sağlanacak hale getirilmiş olur.Kediniz de 1  hafta 10 gün sonunda kusma ishal hapşırık göz akıntısı vb semptomlar yok ise  aşılanmaya hazırdır.

Kedime Hangi Aşıları Yaptırmalıyım?

Aşağıdaki program iç ve dış parazitlerden arınmış sağlıklı 6-8 haftalık  yavru kedi göz önüne alınarak hazırlanmıştır.Her iki aşı arası en az 15 gün olarak kabul edilmektedir.

1.Kedi karma aşısı.( Feline herpes virus-Calicivirus-Panleukopeni)

2.FeLV.Kedi lösemi virus aşısı.( Halk arasında kan kanseri diye bilinir)

3.Kedi karma tekrarı.

4.Felv tekrarı

5.Rabies kuduz aşısı.Kuduz aşısı 3 aylık yaşa geldiktenten sonra yapılır.

Program da görüldüğü gibi 1 yaşından küçük kedilere kuduz dışındaki aşılar  tam bağışıklığın oluşması için 2 kez yapılmaktadır.1Yaşından büyük kedilere bu aşıların 1 kez tekrarlanması yeterlidir.

NOT:Biz medipet olarak kedinin yaşadığı yer ( ev veya bahçe ),diğer kedilerle olan teması ( özellikle sokak kedileriyle kavga vs) gibi parametreleri göz önüne alarak aşı programı yapmaktayız.Yapılan çalışmalar risk olmayan hayvanlara yapılan gereksiz aşıların bağışıklık sistemini baskıladığını veya aşıya bağlı kötü huylu deri tümörlerin oluşabileceğini göstermektedir.Kısacası risk taşımayan kedilere tüm aşıların yapılması gerekli değildir.

NOT 2:Özellikle FİV ve FelV aşıları yapılmadan önce annesi babasının aşılı olup olmadığı bilinmeyen sokak kedileri veya pet shop tan alınan kedilere FİV-FeLV  testlerinin yapılmasını önermekteyiz. Zira bu viruslar vücuda girip senelerce hiçbir semptom göstermeden varlıklarını devam ettirebilirler ve aşı, opr yaşlılık gibi bağışıklık seviyesinin düştüğü dönemlerde aktif olurlar.Normal muayene bulgularıyla saptanmaları çok zordur özel bir takım testler gerektirirler.

Aşı Dışında Kedime  Ne Yaptırmam Ne yapmam Gerekir?

Aşı dışında hem kendi hem de kedinizin sağlığı için 3 ayda bir iç parazitler için  iğne yada tablet ve ayrıca özellikle mart-kasım ayları arasında ( pire, kenelerin en aktif olduğu dönem) seçeceğiniz ürüne göre aylık veya 2 aylık periyotlarla damla yaptırmalısınız.Özellikle uzun tüylü kedisi olan pet sahipleri yapabiliyorlarsa her gün tüylerini taramalı buna ek olarak tüy yumağı oluşumunu engelleyecek mamalar seçmeli yada bunların dışkı ile atılmalarını sağlayacak macunlar kullanmalıdırlar.Ayrıca, hekiminizin kedinizin ırkına, yaşına ve kilosuna göre seçeceği kuru veya yaş mamalarla besleyerek beslenme bozukluklarının ve buna bağlı oluşabilecek hastalıkların da önüne geçmiş olursunuz.

Köpeğimi Aşılatmadan Önce Dikkat Etmem Gereken Hususlar Neler?

Özellikle pet shop tan alınan  veya annesi babasının aşılı olup olmadığı bilinmeyen köpek yavrularına  sağlıklı görünseler bile hemen aşı yapılmasını önermiyoruz.Tüm hastalıkların değişen sürelerde prepatent devresi ( kuluçka süresi) vardır.Bu dönemde yapılan erken aşılama köpeğinize  yarar yerine hastalığın  daha şiddetli seyrederek ortaya çıkmasına neden olur. Dolayısıyla yapmanız gereken  sahip olduğunuz yavrunuzu en kısa sürede veterinere götürüp ayrıntılı fiziksel muayenesini yaptırmanızdır.Bu muayenede hastalık semptomları varsa bunlar belirlenip hastalık teşhis edilir ve tedavisine başlanır.Ayrıca dışkı tahlili yapılarak iç parazitlerden deri muayenesi ile de dış parazitlerden arındırılarak anti paraziter ilaçlar uygulanmalıdır. Hekiminizin köpeğinizin ırkına ve yaşına göre önereceği profosyonel mama ile bakım ve besleme şartları düzenlenerek yapılacak aşıdan maksimum seviyede bağışıklık elde edilmesi için gerekli şartlar sağlanmış olur.Bu işlemlerden sonra 1 hafta 10 gün süresince kusma ishal hapşırık öksürük göz akıntısı gibi hiçbir hastalık semptomu görülmüyorsa artık köpeğiniz aşı için hazırdır.

Köpeğim Ne Zaman Dışarı Çıkabilirim?

Genellikle aşı programı bitmeden sokağa çıkarılmasını önermemekteyiz. Özellikle bazı çok bulaşıcı virüsler ( köpek gençlik hastalığı , kanlı ishal vb ) uygun hava ve nem şartlarında çok uzun süre canlılıklarını koruyabilmektedir.Özellikle sokak köpeklerinin yoğun bulunduğu ortamlara aşı programı tamamlanmamış yavru köpeğinizi sokmamanızı tavsiye ederiz.Fakat sokak köpeklerinin kesinlikle girmediği yada sahipli ve tüm aşılarının düzenli yapıldığı köpeklerin olduğu site,apartman bahçeleri gibi separe alanlarda kısa süreli geziler yapabileceğinizi bulunduğunuz ortamda hasta ve sahipsiz köpek gibi risklerin olmadığını varsayarak öneririz.

Köpeğime Hangi Aşıları Yaptırmalıyım?

Aşağıdaki aşı programı 6-8 haftalık sağlıklı yavru köpek göz önüne alınarak hazırlanmıştır.Aşılar arasındaki süre 10 gün kabul edilmiştir.

1.DHPPİL: Köpek karma aşısı.

2.DHPPİL:Köpek karma aşı tekrarı
3. Bronchine/ Pneumodog üst solunum enfeksiyonlarına yol açan bakteri ve viruslara karşı yapılır.

4.Bronchine/pneumodog tekrarı.

5.Rabies.Kuduz aşısı 3. aylık yaşa ulaştıktan sonra yapılır.

8.Lyme.Bakınız not 3.

Görüldüğü gibi tam bağışıklık elde etmek için 1 yaşından küçük köpeklere kuduz haricindeki aşılar 2 kez uygulanmaktadır.1 yaşından büyük köpeklere risk durumuna göre aşılar yılda bir kez yapılır.

NOT 1:Biz Medipet olarak aşı prg ı hazırlarken köpeğin yaşama alanına ( orman ,ev,kapalı bahçe ,sokak vb),diğer köpeklerle temasına ( aşısız sokak köpekleri veya yabani hayvanlarla olası temas) bakmaktayız.Zira risk olmadığı halde yapılan aşıların bağışıklık sistemini baskıladığı çeşitli hastalık ve kanser türlerine davetiye çıkardığı çeşitli çalışmalarla ortaya konmuştur.

NOT2. yapılan çalışmalar Corona virus un 8 haftalıktan küçük köpeklerde orta şiddete hastalığa neden olduğu ve tedavisinin olduğunu ortaya koymuştur.1 yaşından büyük köpeklerde hastalık oluşturmamaktadır .Yurt dışında aşı programlarında olan bir aşı değildir.Dolayısıyla kliniğimizde Corona virus aşısı gerek yavru gerekse yetişkin köpeklerde yapılmamaktadır.

NOT3: Lyme hastalığı kenelerle bulaşan insanlara da geçebilen tehlikeli bir hastalıktır.Özellikle ormanlık alanlarda yaşayacak yada sık sık  ormanlık alan gidecek köpeklere ayrıca özellikle yaz aylarını güney de yada taşrada geçirecek köpek sahiplerine lyme aşısı yaptırmalarını önemle tavsiye ediyoruz.

Aşı Dışında Köpeğime Neler Yapmam Nelere Dikkat Etmem Gerekiyor?

Hem kendi hem de köpeğiniz sağlığı için 3 ayda bir barsak parazitlerini yok eden tablet yada enj yaptırmalı ,seçilecek ürüne göre özellikle mart –kasım ayları arasında( pire kenelerin aktif olduğu dönem) ayda 1 ya da 2 ayda 1 uygulanmak üzere ensesine pire – kene ilacı uygulanmalıdır.Köpeğiniz poposunu yere sürtüyorsa yada poposunun üzerine oturuyorsa anal keseleri dolmuş olabilir ve boşaltılması gerekir.Özellikle dev ırk köpekler mide torsiyonlarını meyillidir.Bu ırk sahiplerine tavsiyemiz özellikle yemek sonrası köpeklerinin aşırı hareket etmelerine  ve oyun oynamalarına izin vermemeleridir.Uzun kulaklı köpek ırkları ( cocker,basethound  gibi) kulak hastalıklarına meyillidr.Bu nedenle haftada bir iki kez uygun solusyonlarla kulak temizliği yapmak ,özellikle su içtikten sonra ıslak ise kulaklarını kurulamak,yapabiliyorsanız kulakları yukarıda toplayarak kulakları havalandırmak kulak hastalıkların oluşumunu engeller.Yine kalça çıkığına meyilli ırk sahibi köpek yavrularının özellikle 1 yaşına kadar fazla kilo alması,2 ayağının üzerine kalkması  merdiven inip çıkması hastalığın oluşumuna neden olur.Özellikle golden retriver  german sheppard labrodor Sivas kangal gibi yavru köpeği olan hasta sahiplerinin 3. veya 4. ay larda kalça kontrol röntgeni çektirmesini önemle tavsiye ederiz.

Kedimi/ Köpeğimi Kısırlaştırmalı mıyım ?En Uygun Kısırlaştırma Zamanı Nedir?

Yapılan çalışmalar düzenli doğum yapmayan dişi köpeklerde meme tümörü görülme oranının% 85 lere vardığını göstermektedir.Biz de özelikle pet sahiplerinin yavru isteği yoksa 4-5. aydan sonra ilk kızgınlıktan önce kısırlaştırma önermekteyiz.Böylece hormon dengesizliğine bağlı meme tümörü riskini azaltmakla kalmayıp özelikle kızgınlık sonrası kısırlaşan kedi ve köpeklerde sıkça rastlanan kilo alma nedenini de ortadan kaldırılmış olur.

Özellikle erkek köpeklerde kısırlaştırmama ileride yaşanacak prostat büyümesi riskini ortadan kaldıracaktır.Kısırlaştırma yaklaşık 4. aydan itibaren ( testislerin ergin büyüklüğe ulaşması) yapılabilir.Erkek kedilerde kısırlaştırma spreylemeyi dolayısıyla kötü kokuyu azalttığı gibi her iki ırkta da hormonal agresyonu( hormona bağlı saldırganlık ) da azaltır.Kedilerde operasyon yapılabilmesi için testis büyüklüğünün 0.5 cm den büyük olması gerekir.

Kısırlaştırmanın Zararları Nelerdir?

Dişi, orta yaşlı ve  yaşlı köpeklerde  nadir de olsa östrojen eksikliğine bağlı idrar kaçırma görülebilir.Bunun dışında ispatlanmış zarar ve yan etki görülmemiştir.

Ameliyat Öncesi ve Sonrasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Ameliyattan bir gün önce yada aynı günün sabahı gerekli fiziksel kan ve radyolojik muayeneler yapılıp operasyon  ve anesteziye engel bir durum olup olmadığı saptanır.Ameliyatlarımız genel anestezi ile yapıldığı için operasyon  öncesi yaklaşık 10-12 saatlik açlık gerekmektedir.Operasyon sonrası mide bulantısı ve kusmayı engellemek için 6-8 saat kadar daha su ve yemek verilmemelidir.Bunun dışında önerilen ilaçların saati saatine verilmesi ayrıca yara hattındaki dikişlerin korunması amacıyla kullanılan elizabeth yaka’ sı veya tişörtlerin kesinlikle çıkarılmaması gerekmektedir.

Kedi ve Köpeklerde Gebelik Süresi Nedir?Doğum İçin Ne Gibi Hazırlıklar Yapmalıyım?

Dişi kedi ve köpeklerde gebelik süresi 58-65 gün arasında değişir(kedi 58-65 gün,köpek61-64 gün).Döllenen yumurta sayısı ile alakalı olarak kediler 6-8 dişi köpeklerde 10-12 nadir olarak daha fazla sayıda yavru doğurabilir.Saf ırk kedilerde yavru sayısı daha düşüktür.Özelikle gebeliğin son 10 gününde annenin maması yavru kedi veya yavru köpek mamasıyla değiştirilmelidir.Zira yavrunun ihtiyaçları da anneden karşılanacağı için prt ve enerjisi daha yüksek olan yavru mamaları annenin ihtiyacını karşılayacaktır.Hatta yavru mamaya annenin sütten kesildiği döneme kadar verilmeye devam edilmesi gerekmektedir.Özelikle Kalsiyum ihtiyacının karşılanmaması sonucu annede laktasyon tetanisi dediğimiz Kalsiyum eksikliğine bağlı arka ayaklarda felç ve yüksek ateşle seyreden hastalığa yol açabilir.Bunun dışında doğum için sessiz sakin ve loş bir ortamın hazırlanması  annenin doğumu daha rahat ve stressiz yapmasını sağlayacaktır.Normalde hamile kedi ve köpekler iç güdüleri gereği hem doğumu yaparlar hem de doğan yavruların zarlarını yalar ve göbek kordonunu koparırlar.Yani normalde sizin herhangi bir şey yapmanıza gerek yoktur.Ancak annenin ilk doğumuysa veya  yavruyla ilgilenmiyorsa göbek kordonu iple bağlanıp kesilmeli özellikle yüzündeki zarlar temizlenerek nefesi kontrol edilmeli kurulanarak annesinin memesine yaklaştırılmalı ve süt emmeye başlatılmalıdır.Normal şartlarda her 30 dakikada bir doğum gerçekleşir.Fazla yavru bulunan annelerin 4-5 yavru doğurduktan sonra dinlenerek tekrar doğuma başlamaları normaldir.Bu dinlenme süresi bazen 24 saate kadar sürebilir.En son yavrudan sonra eş ya da yavru zarları da atılarak doğum tamamlanır.Doğum öncesi ultrason muayenesi yavruların sağlığı ,sayısı ve doğum zamanı hakkında bilgi verir. Ikınmalara rağmen yavru gelmiyorsa , kanalda yavruyu görmenize rağmen yavru çıkamıyorsa ,doğumdan sonra yavru zarları atılmadıysa ,doğumdan sonra vajina dan kötü kokulu akıntı geliyor ve annenin sağlığının bozulduğunu görüyorsanız  hemen hekiminize başvurunuz.

Kedi Köpeklerde Çiftleşme Zamanı Nedir Belirtileri Nelerdir?

Kedi ve köpeklerde çiftleşme belirtileri ( kızgınlık) sexüel olgunluğa ulaştıktan sonra başlar ve bu belirtiler    genlere bakım besleme şartları ve güneş ışığı ile alakalı olarak 6. ay ve sonrasında görülüebilir. Erkek kedilerde sprayleme ( etrafa kötü kokulu idrar bırakma) kızgınlığın belirtisidir.Dişi kedilerde kızgınlığın belirtisi uzun ve sürekli miyavlama yerlerde sürünme ve kuyruk  bölgesi elleğinde bu bölgenin  yukarı kaldırmadır.Dişi köpeklerde kızgınlığın belirtisi vajinanın belirgin şekilde büyümesi ve kanamadır.Ovarium(yumurta)larında kist olmayan sağlıklı dişi kedi ve köpekler senede 2 kez çiftleşir.6 aydan daha kısa sürede ortaya çıkan ve normalden daha uzun süren kızgınlık belirtileri yumurtalıklarda kist veya hormonal dengesizliği işaret eder.Erkek köpekler sexual olgunluğa ulaştıklarında yastık vb cisimlerin üstüne çıkarak çiftleşme hareketini yaparlar.Genel itibariyle  dişi köpeklerdekızgınlık süresi ( kanama zamanı) ortalama 9 gündür.Bu süre 3 haftaya kadar sürebilir. Daha uzun süren kanamalarda hekiminize başvurmanızda yarar vardır.

Kedi veya Köpeğimi Neyle Beslemeliyim?

Kedi ve köpekler hayatların değişik devrelerinde farklı miktarlarda protein  karbonhidrat vitamin ve minerale ihtiyaç duymaktadır.Beslenmede amaç bu maddelerin kilo yaşa ve aktivite durumuna göre tam ve dengeli bir şekilde karşılanmasıdır.Bunu da profesyönel kuru veya konserve mamalarla sağlayabilirsiniz.Köpeğinizin kilosuna yaşına ve ırkına göre seçilecek mama ile özellikle 6 aya kadar olan köpekleri günde 3-4 kez 6 ayla 9 ay arası günde 2 kez 1 yaşından sonra günde 1kez beslenme önerilse de biz 9 aydan sonra hayat boyu günde 2 kez beslenmeyi önermekteyiz.Su kesinlikle sınırlandırılmamalıdır ve her gün tazelenmelidir.Yavru kediler dişlerinin çıkış durumuna göre 1. aydan itibaren kuru mamaya geçebilirler.Kilo ve yaşlarına göre belirlenen günlük miktarın hepsi verilebileceği gibi küçük porsiyonlara da bölünebilir.Kediler köpeklerden farklı olarak karınları doyduğunda daha fazla yemeğe ihtiyaç duymazlar.Köpeklerde olduğu gibi kedilere de su kısıtlaması uygulanmaz Suları her gün değiştirilir.Bunun dışında ev yemeği ile de beslenme mümkündür fakat bu tip beslenmede kiloya ırka yaşa göre ihtiyaçları dengeli şekilde karşılamak çok zordur.Yine de ev yemeği vermek isteyen hayvan sahipleri için verilecek yemekte bir protein  kaynağı( tavuk eti-kuzu eti hindi eti balık) karbonhidrat kaynağı( pirinç makarna patates) vitamin ve mineral ( havuç kabak yeşil fasulye bezelye brokoli vb yeşillikler  ) enerji için de zeytin yağ kullanmalıdırlar.Tuz miktarı yeterli miktarda olmalı aşırı olmamalıdır.Sarımsak ve soğan  toksik olduğu için önerilmemektedir.

Kedim/ köpeğim insan yaşına göre kaç yaşında?

Bu tablo diş ve kemik gelişimi,seksüel olgunluğa ulaşma yaşı ve olgunluğa etki eden diğer faktörler göz önüne alınarak hazırlanmıştır.Kesin olmamakla beraber kabul edilen güncel tablodur.Küçük köpeklerin yaşam süreleri daha uzun iken ırk büyüdükçe yaşam süresi kısalır.

Kedi-Köpek Yaşı                                      İnsan Yaşı

3 ay                                                              5 yaş

6 ay                                                              10 yaş

1 yaş                                                            15 yaş

2 yaş                                                            24 yaş

4 yaş                                                            32 yaş

6 yaş                                                            40 yaş

8 yaş                                                            48 yaş

10 yaş                                                          56 yaş

14 yaş                                                          72 yaş

18 yaş                                                          88-91 yaş

20 yaş                                                          91-96 yaş

21 yaş                                                          96-106 yaş

*Daha sonraki yaşlarda yaşa etki eden faktörler  değişkenlik gösterir

Medipet Veteriner Kliniğinde Hangi Anestezi Yöntemleri Kullanılmaktadır?

Biz kliniğimizde şu anda hem insan hem de hayvan sağlığında en güvenli anestezi prosedürlerini ve operasyon sonrası ağrı mücadelesini başarıyla uygulamaktayız.Gerek Amerika gerekse Avrupa ‘da yapılan çalışmalarla kıyaslandığında kliniğimizde anestezide kaybedilen hasta ortalaması Avrupa ortalamasının çok altında Amerika ortalamasına yakındır ( % 0.2 ) . Operasyon öncesi gerekli fiziksel muayenesi ve gerekli olan kan tahlilleri yapılan hastamızı yaşı, kilosu,genel durumu göz önüne alarak değerlendiririz ve anestezik riski saptarız. (ASA ) .Yapılan çalışmalar operasyon öncesi yapılan premedikasyon amacıyla kullanılan ilaç ve ağrı kesicilerin ağrı reseptörlerini baskıladığını göstermiştir. Hastalarımıza premedikasyon amacıyla asepromazin, medetomidine, midazolam, gibi ilaçları bir opoid ile kombine ederek kas içi çoğunlukla da damar içi yolla vererek premedikasyonunu ve ağrı kesicisini yaparız.Kasları gevşeyen, korkusunu atan hastamıza indüksiyon amacıyla damar içi yolla propofol,etomidat,diazepam ve ketamin gibi ilaçlardan yine uygun olanı tek ya da kombinasyon şeklinde vererek entübasyona ( soluk borusuna tüp takılması) hazır hale getiririz.Daha sonra hastamız kilosuna göre uygun bir tüp ile entübe ederiz ve anestezi makinasına bağlarız.İdame adı verilen bu işlemde hasta narkozun devamı için hem anestezik maddeyi hem de oksijeni alır.

Yukarıda anlattığımız premedikasyon uygulaması ve operasyon öncesi ağrı kesici uygulama ile kullandığımız anestezik maddelerin miktarları oldukça düşer dolayısıyla yan etki olasılığı azalır.Ayrıca hasta operasyon bitiminde çok yumuşak ,çırpınmadan inlemeden ağrısız bir şekilde uyanır.Operasyon boyunca hastanın hayati fonksiyonları ( vücut ısısı,oksijen satürasyonu,kan basıncı,kalp ritmi,dakikada ki nefes sayısı vb) hem monitörle hem de manual olarak hekim arkadaşımız tarafından izlenir.Damar yolu açılır açılmaz kan basıncının düşmesini önlemek amacıyla hastaya sıvı verilmeye başlanır ve operasyon boyunca 5 dakika da bir kan basıncı kontrol edilir.Operasyon bitmesine dakikalar kaldığında gaz kesilir ve hastanın sadece oksijen alarak kendine gelmesi sağlanır.Kliniğimizde erkek kedi operasyonları hariç tüm kedi ve köpek operasyonları istisnasız olarak yukarıda belirttiğimiz şekilde yapılmaktadır.Lütfen operasyon yaptıracağınız zaman kullanılan prosedür ve ilaçları hekiminize sorunuz.

Yeni Doğan Kedi Ve Köpek Yavrularının Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Sokakta bulunan yeni doğan kedi ve köpek yavrularının bakımı fazlasıyla ilgi alaka ve sabır isteyen bir iştir.Yeni doğan kedi ve köpek yavrularının vücut sıcaklıkları normalden daha düşüktür.Bu yüzden sürekli birbirlerine sarılarak veya annelerinin altında yatarak vücut ısılarını yükseltmeye çalışırlar.Dolayısıyla yapılması gereken ilk iş vücut ısılarını yükseltmek olmalıdır.Bunun içinde sıcak su torbaları ısıtılıp bir havluya sarılıp yavru da bunun üstüne konulabilir.Sıcak su torbasının direk konulması yavrunun yanmasına neden olabileceği için uygun bir havlu veya battaniye  e sarılması daha uygun olacaktır.Bunun dışında özellikle güneş mevcutsa kalacakları yeri güneş ışığı görecek şekilde düzenlemek  D vitamini ve dolaylı olarak kalsiyum almalarını sağlar.En önemli ikinci konu beslenme ve tuvalettir.Anne kedi ve köpekler yavruları 2-3 saatte bir emzirirler.Bu işlem için sizin de bir pet biberonuna ve pet mamasına ihtiyacınız olacaktır.Yavru karnı acıktıkça huzursuzlanacak ve ağlamaya başlayacaktır.Mama kutusunun üzerinde yazıldığı şekilde hazırlanan mama biberona konularak emzirilmesi sağlanır.   Sıvı kaybının tolere edilemeyceği ishallere yol açabileceği için süt veya bebek maması ile beslenme bizce uygun değildir. İdrar kesesi ve bağırsaklarını boşaltmak diğer önemli bir husustur. Yemek yedirdikten çok kısa bir süre sonra bir pamuk yardımıyla cinsel bölgelerine yapacağınız yukarı aşağı hareketler yavrunun boşaltım organlarını harekete geçirerek tuvaletini yapmasını sağlayacaktır.Bu işlemlere her 2-3 saat te bir yavrunun kendi kendine yemek yiyip ihtiyaçlarını giderene kadar devam  edilmelidir.Annesinden süt ememeyen yavrularda bağışıklık sistemi düşük olacağından tüm bu tavsiye edilen işlemleri eksiksiz de  yapsanız dahi kayıpların yaşanabileceğini bilmeniz gerekmektedir.

Evcil Hayvanım Yaşlandığı için mi Yoksa  Hasta Olduğu İçin mi Böyle davranıyor?

İnsanlarda yaşlılıkla ortaya çıkan değişikliklerin benzerleri evcil hayvanlarda da görülür.Görme ve işitmede azalma daha fazla uyuma vb Bunlar beklenen değişmelerdir.Ancak  evcil hayvan sahipleri sıklıkla potansiyel hastalık belirtilerini yaşlılıkla karıştırırlar rutin visitlerde bile  bu semptomları hekimlere söyleme gereği duymazlar.

Genelde hekimlere sıkça sorulan sorular ;evcil hayvanım yaşlılığa bağlı mı uyuyor ,az yiyor,haraket etmek istemiyor,yerinden kalkmıyor  vb dir.Semptomlar her zaman fazla uyuyordan, daha fazla su içiyora kadar değişkenlik gösterebilir.Kilo alma veya kilo vermenin  yaşa bağlı olduğu düşünülebilir.Gerçektende yaşlılıkla birlikte bazı değişimler normal olabilse de bazı değişimler hiçbir yaşta normal değildir ve altta yatan neden hekiminizce araştırılıp ortaya çıkarılmalıdır.Bazı hasta sahipleri petlerinin zaten yaşlı olduğunu ve yapılacak muayene tetkik ve tedavinin gereksiz olduğunu düşünebilir ve bu başlı başına  tartışma konusudur.Ancak ;gerekli tanı ve tedavi sonrası bir çok hasta sahibinden yaşlı kedi veya köpeğinin  enerjisinin arttığını tekrar genç gibi davrandığını   duymaktayız.

Köpekler ırklarına göre değişkenlik göstermekle birlikte 7 yaşından itibaren yaşlı kategorisine girerler.( Dev ırklar 5-6 yaşlarında yaşlı kabul edilir) kediler ise 10 yaş sonrası yaşlı kabul edilirler.Yaptıracağınız düzenli check up  ve muayeneler evcil hayvanınızın yaşlandığında bile optimal seviyede sağlığını korumasını sağlar.

Yaşlılıkla birlikte gelişen değişimler nelerdir?

Aşağıdaki liste kesin değildir fakat genellikle yaşlılıkla ortaya çıktığı kabul edilir:

!daha az aktiflik

!özellikle kedilerde daha fazla uyuma

!duymada azalma

!görmede azalma

!kas kitlesinde azalma

Aşağıdaki listede belirtilen semptomlar sık sık yaşlanma belirtileri olarak açıklansa da bir hastalığın belirtisi olabilir.Bu belirtileri gözlemliyorsanız hekiminize danışmanız gerekir;

!kilo kaybı veya kilo artışı

!iştah kaybı

!kötü ağız kokusu

!normalden daha fazla su içme ve idrara çıkma

!özellikle geceleri nedensiz havlama

Herhangi bir yaşta emin olmadığınız her türlü değişiklik ve belirti için hekiminize başvurunuz.Unutmayınız ki her yıl yaptıracağınız check up la evcil hayvanınızın yaşam süresini ve kalitesini arttırmak sizin elinizde.

Kedi-Köpek Yıkanır mı?Ne sıklıkla Banyo Yaptırmalıyım?

Kediler doğaları gereği yıkanmaktan hoşlanmazlar.Kendilerini yalayarak temizledikleri için yıkanmaya da pek ihtiyaç duymazlar.Gözlemlerimize göre yıkanmaya alışan ve bundan hoşlanan kediler de vardır fakat azınlıktadır.Kedilerini yıkamak isteyen hasta sahiplerine önerimiz bu işleme bebekken başlamaları ve bunu yaparken kesinlikle zorlamamaları yavaş yavaş alıştırmalarıdır.Aksi taktirde istenmeyen yaralanmalar olabilir.Ayrıca seçeceğiniz şampuan kediler için üretilmeli ve ph ‘ı 7.5 olmalıdır.Köpekler yıkanmayı kedilere göre daha fazla severler.Yıkanmaya küçük yaşlarda başlanmalı ve bunu zorlamayarak alıştıra alıştıra  yapmalı bunu bir oyun haline getirmelisiniz.Yeni nesil köpek şampuanları deri üzerindeki koruyucu tabakayı ( sebum) tahrip etmezler dolayısıyla sık kullanıma uygundur. Dolayısıyla ayda birkaç kez yıkanma deri sağlığını olumsuz etkilemez.Fakat seçeceğiniz şampuan kaliteli olmalı ve ph ‘ı 7.5 olmalıdır.Bebekler için kullanılan şampuanların ph’ı 5.5 olduğu için kedi ve köpek yıkamaya uygun değildir. Bunun dışında özelikle sıcak yaz günlerinde her gün şampuan kullanmamak kaydı ile köpeğinize duş aldırabilirsiniz.Unutmamanız gereken bir diğer husus ; pire- kene damlalarının etkisini göstermesi için uygulamadan 2 gün önce ve 2 gün sonra banyo veya  duş yaptırılmamasıdır.

Comments are closed.